Rezultat śledztwa dotyczącego nielegalnego handlu odpadami: 34 zatrzymania i 14 aresztowań

Śledztwo prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze Policji pod patronatem Prokuratury Regionalnej w Łodzi na temat działalności zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się nielegalnym obrotem odpadów zaowocowało zatrzymaniem 34 osób. Wśród nich, 14 osoby zostały tymczasowo umieszczone za kratkami.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska podał do publicznej wiadomości informacje o omawianym śledztwie. Przeprowadzone zostało ono na terenie kilku województw, m.in. Mazowieckiego, Wielkopolskiego czy Kujawsko-Pomorskiego.

Służby Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Bydgoszczy CBŚP ustaliły, że członkowie grup przestępczych wykorzystywali różne podmioty gospodarcze utworzone specjalnie do celów obrotu odpadami. Działalność ta obejmowała także handel odpadami niebezpiecznymi, co jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami. Takie odpady były następnie porzucane w różnych miejscach w całym kraju, co mogło prowadzić do degradacji środowiska naturalnego.

W trakcie różnych czynności, przeprowadzonych m.in. na jednym ze składowisk odpadów w województwie Kujawsko-Pomorskim, gdzie odkryto beczki z niebezpiecznymi substancjami, policjanci korzystali z pomocy funkcjonariuszy Oddziału Celno-Skarbowego w Elblągu, a także inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Bydgoszczy i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) w Warszawie.

Podczas 13 przeprowadzonych akcji zatrzymano łącznie 34 osoby. Prokuratura Regionalna w Łodzi przedstawiła ponad 17 tysięcy zarzutów, które obejmowały kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy oraz łamanie przepisów dotyczących postępowania z odpadami.